banner

Pojďte s námi oživit český horor!

Myšlenka „českých krátkometrážních Masters of Horror“ tedy seriálu krátkých hororových filmů od různých tvůrců nás napadla počátkem roku 2013. Chtěli jsme, aby se v Česku točilo víc hororů a různorodý projekt tu měl hororový žánr zviditelnit a ukázat, jak ho vnímají a přistupují k němu domácí tvůrci, a na co z toho nejvíce slyší domácí diváci. Na diskusním fóru CSFD věnovanému amatérskému filmu jsme zkusili vysondovat, zda by do něčeho takového vůbec někdo šel. A než jsme se nadáli, v síti se nám mrskali dva naší ideou nadšení amatérští matadoři a projekt se z původní polohy „co kdyby“ začal rychle přesouvat do konkrétnější polohy „jak“. Původní zbožné přání, aby se do seriálu sešlo alespoň pět krátkých filmů, bylo záhy hravě překonáno – sešlo se jich kulaťoučkých deset, od amatérských, přes studentské, až po profesionální, a dohromady poskládaly pestrou mozaiku současného českého hororu.

Pionyri hororu

Premiérová promítání ve vybraných klubech a kinech po celé republice i online premiéra ukázaly, že naše idea hororového seriálu nezaujala jen zúčastněné tvůrce, ale i média a hlavně diváky. Články a reportáže o Pionýrech hororu se objevily v Mladé frontě Dnes, na ČT i v dalších médiích. Necelý rok od online premiéry projektu se radujeme z téměř 25 000 zhlédnutí všech videí na našem Youtube kanálu, hodnocení projektu 69% na ČSFD a spousty kladných ohlasů na CSFD i z festivalů, kde se první série promítala, jako Festival Otrlého Diváka, Cinema Mundi, ale i jeden z největších festivalů hororu a fantastiky, Grossman Film Festival ve Slovinsku.

Díky seriálu se diváci seznámili s řadou zajímavých tvůrců a tvůrci se zase seznámili mezi sebou. Jak diváci, tak tvůrci chtějí v seriálu pokračovat a protože cítíme, že s dosavadními zkušenostmi bysme to napodruhé svedli ještě lépe, jdeme do toho. Pro druhou řadu seriálu hledáme nové filmaře, kteří se nebojí hororu. Vykopejte s námi český filmový horor z hrobu, pusťme do něj trochu šťávy a zakřičme “ONO TO ŽIJE!”

Jaké filmy pro druhou řadu hledáme?

Naším cílem je český horor rozhojnit, zviditelnit a napravit hororovému žánru reputaci u diváků, kteří ho považují pouze za primitivní podívanou plnou krve, násilí a nechutností. Nechceme horor ani parodovat – v tomhle ohledu nám diváci první řady dali jasně najevo, že od nás nechtějí hororové komedie, ale pořádné horory. Chceme je tedy poctivě strašit a ukázat jim, jak tématicky i stylově rozmanitý tento žánr je. Preferujeme proto horory mysteriózní, postavené na zajímavém tématu, myšlence, pointě a tajemné atmosféře, ve kterých nejde jen o mučení, zabíjení na sto způsobů a o hektolitry falešné krve. Českého diváka určitě potěší zasazení hororového příběhu do českých reálií, nebo čerpání inspirace z naší historie, mytologie nebo zvyklostí. Vyzýváme tedy všechny odvážné a nápadité domácí filmaře, aby přispěli svou strašidelnou troškou do našeho hororového mlýna!

POŽADAVKY

Aby byla skutečně zachována pestrost žánru a co nejvyšší kvalita, požadujeme od zájemců o účast v projektu, aby nám nejdříve poslali k posouzení svůj námět/scénář, který by se měl co nejvíce shodovat s naší výše nastíněnou vizí. A ze kterého bychom měli jasně vyčíst:

1) o jaký hororový subžánr se jedná (duchařinu, upířínu, zombiárnu…), jeho téma a myšlenku.

2) jaké jsou hlavní postavy a jejich charakterizace (věk, vzdělání, zaměstnání, povahové rysy důležité pro příběh (cholerik, snílek apod.), způsob života, rodinné nebo partnerské zázemí, sny, cíle, skrývaná tajemství…)

3) zápletku, děj a pointu.

Zdůrazňujeme, že délka/košatost námětu/scénáře by měla zhruba odpovídat požadované délce filmu, která je 5-10 minut.

 

Pojďte s námi oživit český horor!